6. Güney Amerika – Kasım 2011 Motor ile

Bu seyahatimiz, maliyeti sebebi ile Sponsor arayışındadır ve ertelenmiştir.

Eski olmayan ama çok sevgili dostum Vedat kaptan (Diriker) ile, Bağdat Caddesi, Erenköy’de yeni açtığı enfes lokantası Food & Co. ‘da bira içer ve lak lak ederken, bir anda Latin Amerika’ya gitmek gibi saçma bir şeye karar verdik.

Ne kolay da karar veriyoruz değil mi?. Ot yok ocak yok ortalıkta. Hiç bir şey bilmiyoruz oralar hakkında. 2008-2009 Kathmandu seyahatimizde, önceden çok daha fazla bilgiye sahiptik, sevgili Vedat ile beraber yola çıkarken. Ama Latin Amerika?…

Ufff, çok acayip bi yer. Tüm motor sevdalılarının hayali sanırım değil mi? Hemen herkes gitmek istemez mi o büyülü, canlı, deli Güney Amerika ülkelerine?

Dünya üzerinde bir yerlere gitmek isteyen bir Türk motorcu kimi arar sizce?

Elbette en ünlü ve en deli motor gezgini, sevgili dostum Savaş Balaban’ı arar. www.yolbizibekler.com Savaş da, iki eli kanda olsa hemen koşup gelmez mi?.

12 Ağustos 2010 Perşembe akşamı, Vedat Kaptan’ın Food&Co sunda bir araya gelindi. Okuyanlar hatırlar, Kathmandu seyahatimiz öncesinde de, Savaş Balaban ve Koray Özden ile bir araya gelmiş, seyahatleri ile alakalı bir çok bilgi, ve onlarca tüyo almıştık. Tüm İstanbul-Kathmandu seyahatimiz boyunca da, arkadaşlarımızın Yol Bizi Bekler çıkartmalarını takip etmiş, bulabildiklerimizin yanlarına da bizim Lamatech çıkartmalarımızı yapıştırmıştık.

Savaş’tan yine tonlarca bilgi çaldık, bir yıllık manyak seyahatinin içinde biriktirdiklerini kendisinden sömürdük. O çok bilindik kocaman gülümsemesi, bitmeyen tevazusu ve inanılmaz pozitif yapısı ile, bizlere çok çok fazla destek oldu. Allah senden razı olsun Savaş kardeş.

Gülerek eğlenerek kabaca rotamızı çıkarttık, kabaca bütçemizi derleyip toparladık, olası sıkıntıları ve muhtemel güzellikleri beynimize kazıdık, notlarımızı aldık.

Buyurun kabaca rotamız.

Planlarımıza göre, gezimiz bu ülkeleri içerecek;

1- Brezilya – Rio de Janerio

2- Paraguay – Montevideo

3- Arjantin – Buenos Aires

4- Şili – Santiago

5- Bolivya – La Paz

6- Peru – Lima

7- Ekvator

8- Kolombiya – Bogota

9- Venezuela – Caracas

Şimdilik 9 ülke, onlarca şehir, yüzlerce insan, binlerce metre irtifa. Arada 6.500 metrelere çıkacağız sanırım.

Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’ya uçakla ineceğiz. Denk gelebilirsek, Rio karnavalına katılacağız. Oradan iki adet motosiklet satın alıp, güneye Paraguay ve Arjantin’e yola düşeceğiz.

Dünyanın en güney ucu olan Ushuaia’ya varmayı hedefliyoruz.

Ushuaia, Arjantin’in en güneydeki şehir. Diğer birkaç şehirle, Dünyanın en güneydeki şehri unvanı için tartışma halinde olan bir şehir hem de. Bakalım gerçekten öylemi.

Oradan kuzeye Şili üzerinden devam. Dünyanın en dar ülkesi burası. Kuzey güney eksenindeki uzunluğu 4.300 km iken, genişliği sadece 240 km.! komik dimi.en dar yeri ise 90 km cik. Şirin…

Güney Amerika’nın en modern ve gelişmiş ülkesi konumundaymış. Gidip görmek lazım tabi.

Sonrasında Bolivya, Peru, Ekvator ve son olarak Kolombiya. Oradan uçakla dönüş.

Bakalım neler olacak.

Hazırlıklar başladı.

Devamını takip edin bakalım …

21. Ağustos 2010 Cts.

Savaş Balaban ile ikinci toplantı. Mekan yine aynı. Konular, motosiklet alımı, detayları, rota modifikasyonları ve genel bilgiler.

Leave a Reply