Rota Nedir?

Yazının tamamı ve resimler için ana başlığı tıklayınız.

İstanbul-Erenköy-Amasya-Erzurum-Doğubeyazıt-Gürbulak:1.544 km.

İRAN Maku, Tebriz, Isfahan Persepolis, Şiraz, Yezd, Bam, Zahedan :2.774km.
PAKİSTAN, Taftan, Dalbandin, Quetta, Sukkur, Multan, Lahor : 2.962 km.
HİNDİSTAN, Amritsar, Dharamsala, Delhi, Jaipur, Agra, Kanpur, Varanasi: 1.537 km.
NEPAL, Katmandu : 390 km.

Toplamda : 9.207 km. X 2 : 18.414 km

BÜYÜTMEK İÇİN RESMİN ÜZERİNİ TIKLAYIN

Yaklaşık bir ay sürecek seyahatim sonunda Katmandu’ya varmayı hedefliyorum Geri gelişim ile beraber kabaca 20.000 km.yol yapacağım. Orada 2-3 ay civarı kalmayı, civar şehir ve ülkeleri gezmeyi istiyorum. Dönüşümü de karadan ve yine yalnız yapacağım. Toplamda 5-6 ay civarı buralarda olamayacağım. Mart gibi de –inşallah- ülkemde olmayı hedefliyorum.

Bu sürüşün arkasında yılların düşüncesi ve ön hazırlığı var. En kolayı ise zihinsel hazırlık oldu. Aslında aklımda bin tane iş var. Bu yazımı yazdığım sıralarda, vize işlemleri henüz başladı, aşılarımı daha olamadım, sadece motorumu aldım, kullanacağım ekipmanları toparlamaya çalışıyorum ve mekanik iyileştirmeler ile debeleniyorum.

Yanıma alacaklarımı ayarlamaya, işe yarayacakları seçmeye, az ama öz ekipman ile, az ağırlık taşımaya, gittiğim yerlerde “keşke” ile başlayan cümle kurmamaya, bildiğim kadar ön hazırlık yapmaya çalışıyorum. Tek başıma olunca da işler pek kolay yürümüyor.

İstanbul – Katmandu – İstanbul rotasında bana en yakın hissettiğim, eskiden 50.000 km civarı kullandığım, huyunu suyunu iyi bildiğim ve tamiri, bakımı çok basit olan 1998 model BMW F650 tercih ettim. ( Yanılmıyorsam 1997 ye kadar bu motor zaten Hindistan’da üretilmişti. Yani bakım ve tedavisi kolay olacak gibi )